W podróż po … Litwie, Łotwie i Estonii, część 1

W podróż po … Litwie, Łotwie i Estonii, część 1

Dla przeciętnego Polaka te trzy państwa nadbałtyckie niczym się nie różnią (prócz nazwy). Zadziwiające, że tak rzadko brane są pod uwagę przy wyborze wakacyjnego wypoczynku! Przegrywają z krajami Morza Śródziemnego czy odległymi zakątkami świata, a przecież Litwa, Łotwa i Estonia to nasi sąsiedzi, którzy skrywają wiele pięknych i wartych odwiedzenia miejsc i miasteczek.

Część pierwsza

Zacznijmy od stolic – litewskie Wilno obfituje w średniowieczne i barokowe kościoły, bogate rezydencje i pałace. Podobnie jak łotewska Ryga, gdzie znajdziemy mnogość średniowiecznych zabytków, kamienic oraz secesyjnych budowli o oryginalnej architekturze, dbającej o każdy szczegół zdobienia. Natomiast na tallińskim rynku zwiedzimy pozostałości fortyfikacji, mieszczańskie kamieniczki i piękny ratusz. Wędrówka po stolicach tych nadbałtyckich krajów wydaje się więc podstawowym elementem podróży dla miłośników historii, ale i architektury. Idźmy dalej. Litwa i miasto Kowno, na pewno zasłyszane z telewizji czy radia. To położone nad magicznym Niemnem miasto zapewni tam przyjemny spacer po Starym Mieście, gdzie znajduje się ratusz zwany „białym łabędziem”. Chcielibyście zobaczyć zamek, który został wybudowany na wyspie? Obierzcie zatem kierunek na Łotwę i Troki! Natomiast estońskie Tartu słynie z świętowania Wiosennych Dni Uniwersytetu.

Kiedy opuścimy już historyczne mury miast, pora na wędrówkę po bałtyckim wybrzeżu. Piaszczyste plaże, lasy, ostry klimat i rześkie powietrze – to wszystko znamy już z rodzimego podwórka, ale takich widoków nigdy dość! Wędrujące wydmy Mierzei Kurońskiej, zwanej „litewską Saharą” jest prawdziwym centrum wyrobów z bursztynu! Mierzeja Kurońska to również obszar Parku Narodowego Mierzei Kurońskiej, który obejmuje również Zalew Kuroński oddzielający mierzeję od Morza Bałtyckiego. Natomiast w Łotwie najpopularniejszym kurortem wypoczynkowym jest Jūrmala, otoczona zarówno plażami, jak i willami. Letnia stolica Estonii, Pärnu to najbardziej rozwinięte pod względem turystycznym miasteczko.

Warto udać się też do łotewskiego Parku Narodowego Gauja – to największy kompleks parkowy w krajach nadbałtyckich! Centrum parku stanowi miejscowość Cēsis, w której – jak mówią przewodniki po Łotwie – możemy odkryć prawdziwego łotewskiego ducha! Ponadto, w Parku Narodowym Guja nie brakuje źródełek, potoków i strumieni, a część obszaru została wydzielona na ścisły rezerwat przyrody, jest więc czym oddychać! Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zapraszamy do części drugiej.

Wskazówki dotyczące wyjazdów w kraje egzotycznej Azji jak i również porady dla podróżujących po Europie :) Zapraszamy!

802 874 878

kontakt@pamietnikiagroturystyki.pl