Wakacje w Turcji – co warto wiedzieć o tym odległym kraju?

Wakacje w Turcji – co warto wiedzieć o tym odległym kraju?

Obecnie panuje moda na podróżowanie do coraz bardziej odległych, egzotycznych lub odmiennych kulturowo zakątków świata. Nie ma nic w tym złego – każda podróż może ubogacić nas wewnętrznie i pozytywnie wpłynąć na nasze życie. Ale należy przede wszystkim pamiętać, że w im bardziej nieznane dla nas tereny chcemy się udać, tym wizja spontanicznej wycieczki jest bardziej niebezpieczna… sprawdź, w jakim języku komunikują się mieszkańcy, jaka waluta znajduje się w obiegu, czy potrzebujesz wizy albo jakiejś szczepionki.

Na celowniku mamy Turcję – która nam, Polakom, klimatem kojarzy się z ciepłem i wiecznym słońcem oraz dobrze doprawioną kuchnią. Panuje też kilka stereotypowych opinii, jakoby mieszkańcy Turcji zaczepiali Europejki oraz na terenie ich państwa nie było specjalnie bezpiecznie poza kurortami turystycznymi. Rzeczywistość w Turcji nie odbiega jednak zbytnio od rzeczywistości Europejskiej – wszak w każdym kraju należy mieć się na baczności.

Aby wjechać na teren Turcji potrzebujesz wizy, którą jednak łatwo zdobyć i jest ważna aż 90 dni. Walutą, w jakiej będziesz płacił jest lira turecka (1 lira = ok. 1.70 PLN). Gdzie zatem warto się udać w podróż?

Przede wszystkim: Stambuł! Nazywany nie bez powodu „kulturalną stolicą kraju”, kryje w sobie wspaniałe zabytki, w tym perłę – świątynię Hagę Sophię, Błękitny Meczet i Wielki Bazar. W Stambule można zgubić się wśród przepięknych pałaców sułtańskich, kolorowych meczetów i targów, na których znajdziesz wszystkie cuda świata.

Po drugie, Kapadocja: nie przeznaczaj na nią jednego dnia, bo zapewne wsiąkniesz na dłużej… Kapadocja słynie z kilkupiętrowych podziemnych miast i potężnych dolin, które zachęcają do spacerów. Niezapomniane przeżycie? Miejsce na idealne oświadczyny? Wschód lub zachód słońca z Sunset Point lub… wycieczka balonem nad dolinami. Widoki zapierają dech w piersiach.

Nemrut Dagi – czy wiecie, że na szczycie tej góry zachowały się ołtarze z ogromnymi kamiennymi głowami? Pustynny i raczej surowy krajobraz oraz rześka pogoda podkreślają majestat posągów. Nie możesz pominąć też okolicznego mostu nad rzeką Cendere, który został uznany za arcydzieło budownictwa czasów rzymskich. Podróż do Nemrut Dagi na długo zapadnie w pamięci.

A na koniec – Pamukkale, wpisane na listę dziedzictwa UNESCO. Dla turystów dostępna jest tylko niewielka część tych niewyobrażalnie pięknych wapiennych tarasów, wśród których wypływają gorące źródła. Mit głosi, że w jednym z nich kąpała się sama Kleopatra.

Wskazówki dotyczące wyjazdów w kraje egzotycznej Azji jak i również porady dla podróżujących po Europie :) Zapraszamy!

802 874 878

kontakt@pamietnikiagroturystyki.pl