W podróż po… Litwie, Łotwie i Estonii, część 2

Dla przeciętnego Polaka te trzy państwa nadbałtyckie niczym się nie różnią (prócz nazwy). Zadziwiające, że tak rzadko brane są pod uwagę przy wyborze wakacyjnego wypoczynku! Przegrywają z krajami Morza Śródziemnego czy odległymi zakątkami świata, a przecież Litwa, Łotwa i Estonia to nasi sąsiedzi, którzy skrywają wiele pięknych i wartych odwiedzenia miejsc i miasteczek.

Część druga

Nadal pozostaniemy w kręgu cudów natury tych trzech niedocenionych krajów nadbałtyckich. „Estońska Niagara”, innymi słowy piękny Wodospad Jägala o bursztynowych wodach zabarwionych piaskiem. Jeden z najwspanialszych pomników przyrody w Estonii, wysoki na 7,2 metry można podziwiać przez cały rok, bo każda pora roku nadaje mu wyjątkowy koloryt. Pozostając jeszcze przez chwilę w Estonii, trzeba wpisać na listę wycieczki Rezerwat Dziedzictwa Rebala w Jõelähtme, rozciągnięty na 25 km. Na terenie tego rezerwatu odkryto prehistoryczne cmentarzyska oraz wiele cennych i wyjątkowych zabytków archeologicznych, najwięcej w całej Estonii. Prócz rezerwatu, w Estonii pochodzić możemy po Parku Narodowym Lahemaa, który oferuje nam niezwykłe krajobrazy: tereny bagienne, wysepki i wzgórza morenowe.

A co z muzeami? Gdzie koniecznie trzeba kupić bilety? Litwa: oczywiście, w stolicy. Litewskie Muzeum Narodowe w Wilnie wystawia przede wszystkim ekspozycje historyczne. Łotwa: tutaj również nie będziemy oryginalni i polecimy Łotewskie Muzeum Historyczne w Rydze, gdzie możemy zobaczyć przedmioty związane z Wikingami. Innym godnym uwagi jest Łotewskie Muzeum Sztuki Obcej, umieszczone w części zamku rycerskiego! Wiele tu perełek sztuki artystów z Niemiec, Flandrii oraz Francji. Estonia: przede wszystkim Muzeum Miejskie w Tallinie, które mieści się we wnętrzach zabytkowego domu kupieckiego, a wystawiane ekspozycje dotyczą przede wszystkim historii szlaków bałtyckich, estońskiego budownictwa i dekoracji wnętrz. W Tartu trzeba udać się do Muzeum Historii Uniwersytetu – szczególnie polecane dla miłośników geografii, można tu obejrzeć XII wieczne globusy i mapy.

Mamy świadomość, że to zaledwie ułamek z prawdziwego bogactwa pięknych miejsc, jakie oferują nam Litwa, Łotwa i Estonia. Kiedy następnym razem będziesz planował swój wakacyjny urlop, koniecznie weź pod uwagę podróż po tych trzech krajach – albo wybierz jeden do dogłębnego zwiedzania. Będziesz zaskoczony, jak przez tyle czasu mogłeś omijać tak wyjątkowe miejsca wybierając oczywiste i popularne kurorty. Powodzenia!

Wskazówki dotyczące wyjazdów w kraje egzotycznej Azji jak i również porady dla podróżujących po Europie :) Zapraszamy!

802 874 878

kontakt@pamietnikiagroturystyki.pl