Pomimo tego, że klimat nad naszym Morzem Bałtyckim jest ostrzejszy i nieprzewidywalny, w porównaniu np. do tropikalnych Karaibów, wakacje w tym terenie mają mnóstwo zalet! Oprócz bogactwa składników mineralnych zawartych w samych powietrzu – przede wszystkim jodu, który wspaniale wpływa na wydolność układu oddechowego i wspomaga odporność organizmu – nad Morzem Bałtyckim również znajdziemy co najmniej kilka wartych uwagi wysp, które koniecznie trzeba odwiedzić. Przed wami pierwsza część poradnika wyspiarskiej europy!
- Bornholm – najcieplejsza wyspa Bałtyku, która w dodatku leży tylko 100 km od naszego wybrzeża. Duńczycy nazywają tę piękną wysepkę „Majorką Północy” oraz „Słoneczną Wyspą”, właśnie ze względu na sprzyjającą kąpieli i opalaniu się pogodzie. Plaże Borholmu są białe, figi można jeść prosto z krzaka, a miasteczka zapraszają do siebie ciepłym i swojskim klimatem. Stolica wyspy, Rønne, jest najludniejsza i zdecydowanie warto wybrać się na jej zwiedzanie – znajduje się tu najstarszy duński teatr i XVII wieczna aktywna kuźnia. Ważnym punktem w planie wycieczki po Bornholnie jest nadmorskie łabędzie miasto, Svaneke, gdzie spróbujemy przepysznych śledzi i przespacerujemy się XIX wiecznymi uliczkami. Po południu możemy wstąpić do fabryki cukierków, jeśli podróżujesz z dziećmi – na pewno się ucieszą. Co jeszcze warto wiedzieć o wyspie Bornholm? Najpopularniejszym środkiem lokomocji jest rower i specjalnie dla rowerzystów wybudowano ponad 250 kilometrów ścieżek rowerowych! Tras do jeżdżenia nie zabraknie nawet przez kilka dni urlopu. Bez problemy można wynająć rower, a w każdym punkcie informacyjnym za darmo dostaje się mapkę ścieżek rowerowych za darmo. Na wyspie znajduje się również najdłuższy wyciąg linowy w Danii, który wisi ponad wodami „Opalowego Jeziora”, a cała trasa ma prawie 300 kilometrów, które pokonujemy z szybkością aż 55km/h! Na Bornholm dopłyniemy promem ze Świnoujścia.
- Olandia – ta długa i wąska szwedzka wyspa jest połączona z kontynentem jednym z najdłuższych mostów w Europie. Na Olandii wieje wiatr, ale świeci też słońce, co wpływa na wyjątkową faunę i florę na wyspie. Obok kwiatów, które spotkamy w europejskich zakątkach, rosną tutaj typowe dla syberyjskiej tundry gatunki oraz ok. 40 odmian storczyków! W południowej części wyspy natkniemy się na obszary wrzosowisk, które zostały wpisane w na listę UNESCO. Jak dostać się na Olandię? Z Polski bierzemy prom z Gdyni do Karlskrony i autobusem na Olandię.