Niezależnie od tego, czy wybierasz się do Tajlandii samodzielnie, czy z wycieczką zorganizowaną, przed wylotem powinieneś zasięgnąć języka o tym, co charakteryzuje Tajów jako naród. Nie mamy tu na myśli stereotypów, a raczej rzeczy, które lepiej wiedzieć zanim zaliczy się jakąś spektakularną wpadkę. W co wierzą Tajowie? Jakie są ich zwyczaje przy stole? Dlaczego panuje o nich opinia, jakoby posiadali „anielską cierpliwość”?
Buddyzm i świętowanie
Religią dominującą w Tajlandii od wielu setek lat jest buddyzm. Ponad 90% Tajów deklaruje tę religię. Ma to ogromny wpływ na ich życie codzienne. Po pierwsze, mieszkańcy Tajlandii uchodzą za bardzo wierzących i praktykujących swoją religię. Po drugie, z ogromnym szacunkiem odnoszą się do każdego, nawet najmniejszego posągu Buddy, więc trzeba mieć to na uwadze i nie używać zakupionych pamiątek jako zabawek. Po trzecie, Tajowie kochają świętować. Właściwie w każdym miesiącu znajdą jakiś powód do świętowania. Do najważniejszych i najciekawszych świąt można zaliczyć np. Loi Krathong, kiedy to Tajowie przepraszają bogów rzecznych za to, że zanieczyszczają ich rzeki. Przeprosiny polegają na tym, że ręcznie zrobione i zapalone lampiony są puszczane z prądem rzeki, co daje niesamowity widok po zmroku. Tajowie posyłają lampiony również do nieba – dla samego przeżycia obchodów tego święta warto wybrać się do Tajlandii w listopadzie. W kwietniu mieszkańcy Tajlandii świętują Nowy Rok, czyli Sonkran. Jak się bawić, to na całego – obchody trwają przez calutki tydzień, a polegają na oblewaniu się na każdym kroku wodą. Dostaje się także turystom i należy to traktować jako błogosławieństwo. Ciekawą uroczystością jest tzw. Ceremonia Zasiewu, przypadająca na maj. Ściśle związana z sadzeniem ryżu, ma swoje korzenie w rytuałach starożytnych Birmańczyków. Chodzi o przepowiadanie wielkości zbiorów – mieszkańcy budują własnoręcznie ogromne rakiety, do których wkładane są fajerwerki. Ma to na celu zapewnienie jak największej liczby opadów w ciągu nadchodzących miesięcy, aby zbiory okazały się wystarczające.
Etykieta przy stole
Tajowie uwielbiają celebrować również posiłki. Dlatego do powszechnego widoku należy cała rodzina zebrana przy suto zastawionym stole, na środku którego zwykle stoi wielka miska z ryżem gotowanym na parze. Mieszkańcy Tajlandii do jedzenia używają głównie łyżek i widelców albo jedzą prawą ręką. Lewa ręka jest uważana za „nieczystą” i przeznaczoną do celów higienicznych. Niektórzy sądzą, że Tajowie posługują się też chińskimi pałeczkami – jednak są one wykorzystywane tylko do jedzenia makaronu. Co więcej, Tajowie zwracają szczególną uwagę nie tylko na jakość potrawy, ale i na jej wygląd. Dlatego nawet podczas zwykłego obiadu możemy spodziewać się starannie pokrojonych owoców i różnego rodzaju ozdób. Taki sposób podawania jedzenia jest dla mieszkańców Tajlandii rodzajem sztuki.
Opanowanie
Nawet w najbardziej kryzysowej sytuacji przeciętny Taj będzie niezwykle opanowany. Bierze się to z jego podejścia do życia i religii, której domeną jest czynienie dobrych uczynków (karma wraca). Tajowie też nie do końca rozumieją liczne wybuchy złości zachodnich turystów i traktują ich jak dzieci – czekają, aż się wykrzyczą i wyrzucą z siebie negatywne emocje, a dopiero później podejmują dyskusję. Starają się być mili i pomocni, przynajmniej do czasu, w którym ktoś spróbuje obrazić rodzinę królewską.