Buddyjskie świątynie to jeden z ważniejszych powodów, dla których warto wybrać się do Tajlandii. Ponad 93% Tajów deklaruje buddyzm, a obrazek medytującego buddyjskiego mnicha ubranego w pomarańczową szatę nieodłącznie kojarzy się z krajobrazem Tajlandii. Dzisiaj opowiemy trochę o najsłynniejszych świątyniach w Bangkoku – stolicy „Kraju Wolnych Ludzi”. Jeśli ciekawi cię ten kierunek, więcej dowiesz się na: tajlandia wakacje.
Krótka historia Bangkoku
Bangkok jest doskonałym przykładem na to, jak szybko można stworzyć metropolię. Stolica Tajlandii ma zaledwie 200 lat, a wcześniej na jej terenach znajdowała się niewielka osada zwana Bang Makok. W 1782 roku król Rama I został zmuszony do przeniesienia stolicy w inne miejsce, ponieważ ówczesna Ajuttahaja przeżywała krwawe oblężenie z ręki Birmańczyków. Zdecydował się właśnie na tereny Bang Makoku, również ze względu na położenie w centralnej części kraju. Od samego początku nową stolicę nazywano „Miastem Aniołów”, a w dosłownym tłumaczeniu słowa Bangkok – „miastem dzikich śliwek”. Może wydawać się to nam zabawne, aczkolwiek oficjalna nazwa stolicy figuruje na pierwszym miejscu w Księdze Rekordów Guinessa jako najdłuższa nazwa geograficzna na świecie. Składa się z 21 wyrazów i żadne z określeń Bangkoku nie jest przypadkowe.
Świątynia Szmaragdowego Buddy
Zacznijmy od jednej z najpiękniejszych świątyń w całym kraju, której budowa rozpoczęła się w roku przeniesienia stolicy z Ajutahhaji do Bangkoku. Świątynia Szmaragdowego Buddy należy do Wielkiego Pałacu, niegdyś zamieszkałego przez króla Ramę I. Dlaczego Wat Phra Kaeo to szczególna świątynia dla buddystów? W odróżnieniu od innych świątyń w Świątyni Szmaragdowego Buddy nie mieszkają na stałe mnisi. Jest natomiast głównym punktem pielgrzymek mnichów nie tylko z całego kraju, ale i buddystów z całego świata. Najważniejszą częścią świątyni jest główna sala, do której prowadzi sześcioro drzwi chronionych przez lwy oraz ołtarz, który wieńczy gablota z posążkiem Buddy. Ta niepozorna figurka posiada ciekawą historię – źródła podają, że został wykonany w I wieku p. n. e. na wyspie dawnego Cejlonu, skąd przybył do Tajlandii z żeglarzami. Ktoś ukrył go w jednej z wież ważnej świątyni Chiang Rai, gdzie przez wiele lat tkwił pokryty w zaprawie murarskiej i nieinteresujący dla całego świata. Legenda głosi, że pewnego dnia kawałek zaprawy murarskiej odpadł i dostrzegł to jeden z medytujących mnichów, który natychmiast zauważył wartość posągu. Myślał, że Budda został wykonany ze szmaragdu – stąd wzięła się nazwa – jednak po głębszych analizach odkryto, że surowcem był kosztowny jadeit. Posąg Szmaragdowego Buddy ma zaledwie 75 centymetrów wysokości, a należy do jednego z najcenniejszych w całej Tajlandii – oraz także najświętszych. Prócz niego cała świątynia jest bogato zdobiona i warto w niej spędzić trochę czasu.
Świątynia Odpoczywającego Buddy
Dla równowagi wspomnimy także o Świątyni Odpoczywającego Buddy, czyli o jednym z największych posągów Buddy na świecie. Figura mierzy 15 metrów wysokości i 46 metrów długości, w całości pozłacana, przedstawia Buddę w momencie osiągania nirwany. Posąg umieszczony jest w kaplicy w zachodniej części świątyni Wat Pho. Mówi się, że ten, kto dotknie stóp Oświeconego będzie miał szczęście, ponieważ wygrawerowano na nich starożytne symbole o nieznanych mocach. Co więcej, Świątynia Odpoczywającego Buddy jest starsza o 200 lat od samej stolicy.