Najsłynniejsze posągi Buddy w Tajlandii

Najsłynniejsze posągi Buddy w Tajlandii

Budda, czyli Siddhartha Gautama żyjący w latach 563-483 p.n.e. jest powszechnie kojarzony, jako twórca buddyzmu. Legenda Buddy zachwyca i fascynuje ludzi na całym świecie. Siddhartha Gautama mógł cieszyć się przyjemnym i dostatnim życiem. Urodził się, bowiem w rodzinie królewskiej i podczas, gdy jego rodacy zmierzali się z biedą, on opływał w bogactwa. Jako 28-latek postanowił jednak diametralnie zmienić swoje życie.

Wpływ na jego decyzję miało otaczająco go cierpienie. Mimo, że sam nie doświadczył niczego złego, widział jak bolesne może być życie. Aby uciec od dręczących go myśli oddawał się różnego rodzaju medytacjom oraz skierował się w stronę ascezy. Zdecydował się także na życie w skrajnym ubóstwie. W tym czasie obserwował swe ciało oraz umysł. Takie praktyki pomogły mu odkryć Cztery Szlachetne Prawdy. Odtąd był ich głosicielem. Wszędzie, gdzie tylko się pojawił przekazywał swoje nauki. Warto wiedzieć, że prawdy te pozostają niezmienne, bez względu na odłam buddyzmu, z jakim mamy do czynienia. Mówią one o cierpieniu, przyczynach cierpienia, ustąpieniu cierpienia oraz ścieżce prowadzącej do ustąpienia cierpienia. Przydomek, jaki zyskał Gautama nie jest przypadkowy. Słowo ”budda” znaczy tyle, co „oświecony” lub „przebudzony”

Tajlandia jest pełna wizerunków i posągów Buddy. Szczególnie dużo jest ich w stolicy Tajlandii – Bangkoku. Otaczane są ogromną czcią, a do miejsc, w których są umieszczone zmierzają rzesze pielgrzymów.

Wat Pho i 100 wizerunków Buddy
Wat Pho to zarazem najstarsza i największa świątynia buddyjska w Bangkoku. Można tu podziwiać ponad 1000 wizerunków Buddy. Do najbardziej znanych należy z pewnością Leżący Budda, który powstał z inicjatywy Ramy III w 1832 roku. W części świątyni, w której znajduje się Leżący Budda działa obecnie centrum medycyny naturalnej oraz popularna w całym kraju szkoła masażu. Posąg ma imponujące rozmiary. Jest wysoki na 15 metrów, a długi na 46 metrów. Jakby tego było mało, pokrywa go warstwa złota. Natomiast oczy Buddy wykonane zostały z masy perłowej. Ten sam surowiec pokrywa jego stopy. W Wat Pho znajduje się także słynny Medytujący Budda, który cudem uratowany został przed zniszczeniem przez brata Ramy I. Ten posąg wykonany jest z brązu. W jego cokole spoczęły szczątki doczesne Ramy I.


Wat Phra Kaew i Szmaragdowy Budda
Najważniejszy posąg Buddy w Tajlandii pochodzi z świątyni Szmaragdowego Buddy, czyli Wat Phra Kaew, która sąsiaduje z Wielkim Pałacem. Ten Budda to symbol króla, dynastii królewskiej oraz całego narodu. Nic dziwnego, że otaczany jest tak wielką czcią. Choć jest niewielki, zwłaszcza w porównaniu do Leżącego Buddy, to robi ogromne wrażenie. Wbrew nazwie, wcale nie pokrywają go szmaragdy. Do jego wykonania posłużył najprawdopodobniej jaspis albo jadeit. Ma około 60 do 70 cm wysokości.

Istnieje pewna legenda związana z posągiem Szmaragdowego Buddy. W 1434 roku w czedi znajdujące się przy świątyni Wat Phra Keo miał uderzyć piorun, który wskazał na gipsowy posąg Buddy. Opat świątyni uznał to za znak, że wizerunek ten jest szczególnie cenny i postanowił go starannie przechowywać. Przypadek sprawił, że po pewnym czasie fragment gipsu odpadł z posągu i odkrył jego drogocenne wnętrze. Gdy dowiedział się o tym władca Chiang Mai wysłał po posąg wojsko. Słoń, który miał przetransportować Buddę nie chciał udać się do Chiang Mai i ostatecznie posąg trafił do Lampang. Był to jednak zaledwie początek jego długiej wędrówki. Przenoszony był potem wielokrotnie i do Wat Phra Kaew trafił dopiero w 1785 roku.

Złote szaty Szmaragdowego Buddy są zmieniane trzy razy w ciągu roku. Ceremonii dokonuje sam król Tajlandii. Podczas sezonu ciepłego Budda przywdziewa delikatną szatę ozdobioną diamentami, w sezonie zimnym otrzymuje grubszą, ale nie mniej strojną szatę. Natomiast w sezonie deszczowym posąg okrywa złota szata mnicha.

Wat Indrawihan i Stojący Budda
W świątyni Wat Indrawihan podziwiać można Stojącego Buddę mierzącego 32 metry wysokości i 11 metrów szerokości. Posąg ma dosyć charakterystycznie spłaszczoną twarz, przez co nie budzi zachwytu. Jednak jest otaczany kultem ze względu na relikwie Buddy ze Sri Lanki, które zostały umieszczone w koku Buddy. U stóp posągu pielgrzymi składają dary, które mają zapewnić wysłuchanie modlitw. Dary są dosyć zaskakujące z punktu widzenia ludzi Zachodu. Należą do nich przede wszystkim głowy makrel oraz gotowane jajka.

Wskazówki dotyczące wyjazdów w kraje egzotycznej Azji jak i również porady dla podróżujących po Europie :) Zapraszamy!

802 874 878

kontakt@pamietnikiagroturystyki.pl