Kultura Tajlandii w pigułce

Kultura Tajlandii w pigułce

Tajlandzka kultura pozornie może wydawać się podobna do zachodniej, jednak wiele osób przyjeżdżających do Tajlandii przekonuje się, że jest zupełnie inaczej. Przedstawiamy tajską kulturę w pigułce. To zbiór najważniejszych zasad i zwyczajów tradycyjnej kultury Tajlandii. Ich poznanie i przestrzeganie może wpłynąć w znaczący sposób na jakość naszej podróży do tego wyjątkowego kraju.

Tajowie w kontakcie z drugim człowiekiem
Tajowie to naród niezwykle dyskretny i powściągliwy w okazywaniu uczuć. W przestrzeni publicznej takie gesty, jak całowanie czy przytulanie są tu niewidoczne. Jedynie trzymanie się za ręce wchodzi w grę. Przyjeżdżając do Tajlandii powinniśmy to uszanować. Przyzwyczajmy się również do tego, że mieszkańcy Tajlandii nie wyrażają negatywnych emocji. Krzykiem nic tu nie zdziałamy. Nawet podnoszenie głosu jest niemile widziane. Mieszkańcy Tajlandii mówią cicho i rzadko dążą do konfrontacji.

Konserwatyzm w ubiorze
Europejczycy podróżując do krajów egzotycznych wykazują pewną nonszalancję, jeżeli chodzi o strój. Topy na cienkich ramiączkach z głębokimi dekoltami, szorty ledwie zasłaniając pośladki, a na stopach japonki… to odpowiedni strój na plażę, a nie na tajską ulicę. W turystycznych obszarach możemy sobie oczywiście pozwolić na więcej. Jednak udając się do tajlandzkich miasteczek czy wiosek nie epatujmy roznegliżowanym ciałem. Szczególną uwagę powinniśmy zwracać na strój, gdy udajemy się do świątyni. Tajowie mają ogromny szacunek do miejsc kultu, a właściwy strój jest tego wyrazem. Długie spodnie i koszule z długimi rękawami będą najlepszą opcją dla mężczyzn. Kobiety powinny mieć zakryte ramiona oraz kolana.

Hierarchia części ciała
Poszczególne części ciała mają w Tajlandii swoją hierarchię. Najwyżej w tej hierarchii znajduje się głowa, która w tym kraju uznawana jest za najświętszą. Nie należy nigdy dotykać cudzej głowy. To ogromny nietakt. Dotyczy to również dzieci. Z kolei stopa, jako najniżej położona część ciała, symbolizująca przywiązanie do wszystkiego, co ziemskie i będąca źródłem cierpień traktowana jest, jako nieczysta. Wskazanie lub dotykanie czegoś stopami jest uważane za niegrzeczne. Pamiętajmy również, aby zdjąć buty, gdy wchodzimy do tajskiego domu lub świątyni. W Tajlandii za niegrzeczne i nieuprzejme jest uznawane także przeskakiwanie przez czyjeś nogi. Jeżeli ktoś siedzi z wyciągniętymi na prosto nogami, powinniśmy je obejść.

Wskazówki dotyczące wyjazdów w kraje egzotycznej Azji jak i również porady dla podróżujących po Europie :) Zapraszamy!

802 874 878

kontakt@pamietnikiagroturystyki.pl